Augustus 2026 | Bekijk alle edities ‘Plant van de maand’

Rosa ‘Cuty Pie’

Als je aan de rotstuin denkt, gaan je gedachten niet direct uit naar rozen. Simpelweg, omdat rozen over het algemeen te groot zijn voor de doorsnee rotstuin.
We kennen allemaal de klimrozen, ramblerrozen en struikrozen met hun vaak enorme bloemen in alle mogelijke kleuren. Je moet er van houden…
Het geslacht Rosa kent 100 tot 150 wilde soorten en zo’n 30.000 officieel beschreven cultivars!
Wilde rozen groeien over het algemeen in bossen, bosranden, duinen en berggebieden.
Voor ons bekende soorten wilde rozen zijn: Rosa canina en Rosa gallica. Rosa canina (Hondsroos) kun je ook in Nederland tegenkomen.
Nu kwam ik laatst op internet een foto tegen van een medebestuurslid van een heel klein rozenstruikje. Dit was Rosa ‘Cuty Pie’. Direct met hem contact gezocht en hij had er nog een op voorraad en die is inmiddels in mijn bezit. Zoals op de foto’s zichtbaar is, zit deze nog in pot en moet deze nog enigszins in vorm gesnoeid worden. Maar dat gaat goedkomen. Dit is een zeer compacte miniatuurroos, welke niet misstaat in de rotstuin. De maximale hoogte bedraagt zo’n 10 tot 20 cm, en de breedte bedraagt ongeveer 30 tot 40 cm.
Bloeit met kleine wit-roze bloemetjes van zo’n 2 cm doorsnede. Deze hebben een geel hartje. Wat ook fijn is aan deze plant: geen doorns!
De bloei is van juni tot laat in oktober en hij is winterhard tot minus 25. Kan goed in doorlatende en niet te droge grond. Maar vooral niet te nat en lekker zonnig.
Naast ‘Cuty Pie’ zijn er nog wat dwergvormen, welke geschikt zijn voor de rotstuin, zij het de wat grotere tuin:

  • Rosa ‘Popcorn Drift’ ,30-45 cm hoog , wit/creme bloemen
  • Rosa ‘Sweet Drift’ ,30-45 cm hoog, zachtroze bloemen
  • Rosa ‘Fairy Dance’ , 30-40 cm hoog, karmijnroze bloemen, grote trossen
  • Rosa ‘Flower Carpet White’, 40-60 cm hoog, witte bloemen.

Ook zijn er nog twee botanische dwergrozen:

  • Rosa minutifolia, zeer zeldzaam, roze bloemen
  • Rosa wichuraiana, witte bloemen met een geel hart.

Mijn Cuty krijgt een mooi plekje in een gedeelte van de tuin dat aan enige vernieuwing toe is, en ik hoop dat ik er nog lang tegenaan mag kijken. Echt een leuk ding.

Deel deze pagina