Origanum ‘Dingle Fairy’

Origanum ‘Dingle Fairy’ (Hopmarjolein)

September 2025 | Bekijk alle edities ‘Plant van de maand’

Origanum of Marjolein is een geslacht van zo’n 20 soorten. Zo kennen we de bij inheemse tuinliefhebbers geliefde soorten als O.majorana en O. vulgare, welke bekendstaat als Oregano. Bekend als kruid in soepen, pasta, wild enz. Maar goed, we zijn geen kookclub, dus maar weer terug naar de plant.

Origanum behoort tot de Lamiaceae (lipbloemigen), waartoe bijvoorbeeld ook Betonie en Dovenetel toe behoort. De naam Hopmarjolein verwijst waarschijnlijk naar de vorm van de bloemen, die wel wat weg hebben van hop. Bekende soorten voor de rotstuin zijn onder andere O. ‘Amethyst falls’ en O. ‘Amana’. En deze ‘dingle fairy’, dus. Ooit aangeschaft op een van de verkoopdagen, en nu al jaren vol in de zon in een trog in de voortuin. De winterhardheid wordt als matig omschreven, maar ik denk dat dat in hoge mate afhankelijk is van de standplaats en bodem. Verlangt een droge, stenige bodem, dus veel grit gebruiken en een beetje kalk is ook niet verkeerd.

In de winter ziet het er allemaal een beetje zielig uit (bladverliezend), maar dat wordt in de zomer volop goedgemaakt.

De plant bloeit volop met mooie kleine, roze bloemen. Zelf vind ik deze de mooiste van genoemde soorten, juist vanwege de uitbundige bloei. Maar dat kan aan mij liggen…….

Gerard Verweij