Februari 2026 | Bekijk alle edities ‘Plant van de maand’
Globularia cordifolia
Deze plant heb ik al enkele jaren in de tuin en ik ervaar het als een goede plant voor de rotstuin. Behoort tot de Weegbreefamilie, ofwel Plantaginaceae, waartoe onder andere ook Ereprijs, Sterrekroos en de ons bekende Muurleeuwenbek behoort.
Het is een laagblijvende plant en ook in de winter blijft deze groen. Hoogte tot 15 centimeter.
In de maanden april tot juni verschijnen bolvormige bloemen, deze zijn Blauw tot Paars.
Het blad is klein en hartvormig. Heeft graag wat zon, maar een plekje in halfschaduw kan ook. Een plek in de zon geeft een wat compactere en rijkere groei.
Wel heeft deze Globularia wat kalk nodig en een plek tussen de tufsteen geniet dus de voorkeur. Uiteraard moet de grond ook doorlatend zijn, want natte voeten houdt ie niet van. In de winter heeft deze plant geen bescherming nodig. ‘s Zomers kan wat droogte absoluut geen kwaad.
Ikzelf geef deze plant in het vroege avoorjaar wat lichte organische mest. In de nazomer kun je evt. stekken nemen en ook zaaien is geen probleem, maar de zaden hebben wel een koudeprikkel nodig, dus zet de zaaipotten buiten en laat de kou zijn werk doen. Zaaien direct in de tuin gaat ook, al zijn de jonge plantjes wel moeilijk te herkennen als G.cordifolia.
De eerste bloei kun je verwachten na twee jaar. Bij mij in de tuin verschilt de bloei per jaar, het ene jaar veel en het andere jaar minder bloemen. Wat hier precies de oorzaak van is, daar ben ik nog niet achter. Maar het heeft de aandacht.
Gerard Verweij
